Dodo Klimko & Wuačkowec ft. Šobov Kids

Nominácia za skladbu a videoklip „Čavore“, ktoré vznikli počas hudobných workshopov Je to v nás! Skladba vypovedá o pocitoch minority aj hlboko zakorenenom stereotype v spoločnosti.

Skladba Čavore, čiže Deti, je výpoveďou mladých ľudí, ktorým sú cudzie pojmy ako xenofóbia, rasa, daňové poplatky, či komunálne voľby. Autori piesne sa snažili ukázať svetu, že im a deťom záleží na jednoduchých hodnotách, ktoré ich robia šťastnými. V piesni sa striedajú deti, bez rozdielu. Chcú sa hrať, spoznávať svet, mať kamarátov, spať v čistote a v kľude, byť najedený a spievať. Deti hovoria o svojich každodenných, jednoduchých zážitkoch. Hlasy plynú nemelodicky formou rapu.

Skladbu a klip tvorili Dodo Klimko & Wuačkowec priamo s deťmi počas niekoľko mesačného workshopu o hudbe Je to v nás! Spolu vymýšľali text a preklady. Na workshopoch pripravovali deti na výsledok – spoločnú pesničku, videoklip a živé vystúpenie. Vďaka aktivite ukázali deťom celú cestu ako sa z nápadu rodí hudba, videoklip a koncert a vytiahli ich z každodenných stereotypov.

Mentorská časť, vrátane hudby, techniky a hudobných nástrojov, či finalizovania zvuku v štúdiu bola v réžii Doda Klimka. Václav Šimko (Wačkowec) viedol mentorsky vznik scenára k videoklipu, dramaturgiu a živé vystúpenie. O točenie videoklipu, techniku, lokality, scenár, strih a postprodukciu sa postaral kameraman Marek Garai. Skladba sa stala veľmi populárnou vďaka YouTube a médiám. Na školách si ju púšťali deti, učili sa texty. Deti boli hrdé, vznikli nové priateľstvá.