Adriana Ferencová, Ondavské Matiašovce

Nominácia za vytrvalosť preukázanú pri vybavení studne, ktorá zabezpečuje dostatok zásoby pitnej vody pre všetkých obyvateľov žijúcich v osade.

V lokalite Ondavské Matiašovce, v časti rómskej osady bola studňa, ktorá bola napojená z prírodného prameňa v lese. Dodávka vody bola nedostatočná a závisela od poveternostných podmienok. V čase horúčav zostalo vyše 230 obyvateľov osady bez pravidelného prísunu pitnej vody. Jediná studňa fungovala pre všetkých obyvateľov. Napriek tomu, že každý obyvateľ má studňu pri vlastnom dome, z hlavnej studne sa im k domom dostalo len minimum vody a niekedy vôbec nič. Chlapi museli vodu napúšťať a nosiť z obecného úradu, čo pôsobilo komplikácie pri základnej hygiene aj pri bežnej starostlivosti o domácnosť ako pranie, umývanie riadu a varenie. Adriana Ferencová často spomínala, ako si musela čistiť zuby s minerálkou.

Situácia bola veľmi zlá a kritická, pretože v čase najväčších horúčav boli obyvatelia osady bez vody. Situáciu s nedostatkom vody riešila od roku 2013. Neúnavne trvala na urýchlení riešenia situácie a bola vždy nápomocná. Napokon v lete 2018 starostka obce zabezpečila pána, ktorý vodu našiel a začalo sa s prípravami na výkop studne. Aj pri odstavení aspoň čiastočne fungujúcej studne, sama sa ju snažila na čas trocha spustiť, aby mali ľudia vodu aspoň na základné potreby. Urgovaním a súrením sa celá stavba urýchlila a posunula vpred. Aj keď viacerí strácali nádej, boli zúfalí, Adriana Ferencová sa nevzdávala a „bila sa“ za dokončenie sna, o ktorom snívali všetci obyvatelia rómskej osady.

V súčasnosti si všetci obyvatelia vydýchli, konečne po tak dlhom čase nemusia mať strach, že otočia kohútikom a nebude tiecť voda. Vďaka neúnavným intervenciám Adriany Ferencovej majú obyvatelia dostatok vody, studne sú v každej domácnosti plné a nikto sa nemusí obávať, že budú trpieť nedostatkom.