Martin Daniel, Skalica

Nominácia za inšpiratívny príklad prekonávania životných prekážok, napriek ktorým si aj mladý Róm môže ísť úspešne za svojím snom, prekonať sám seba, pôsobiť ako úspešný aktívny športovec a získať titul majstra SR v hokejbale.

Martin Daniel s hokejom začal ako malé dieťa. Keď ho v roku 1992 preradili do hokejovej triedy, bol jediný Róm, ktorý v tom období hral hokej v žiackych kategóriách v skalickom regióne. Ani narážky na etnický pôvod, ktorým po celú dobu čelil, ho neodradili od sna stať sa profesionálnym hokejistom. Prekonávať rasistické pokriky od protihráčov alebo z publika mu pomáhali spoluhráči. V roku 1998 dostal titul najlepší obranca turnaja v Kežmarku v ľadovom hokeji. Prestup do mužskej kategórie v hokeji bol finančne náročný a také výdavky si jeho rodina nemohla dovoliť. A tak ako 20-ročný presedlal na hokejbal.

Aj keď mu pred 7 rokmi diagnostikovali diabetes mellitus 1. stupňa, nevzdal to a naďalej hrá, hoci s inzulínovou pumpou. Rasistických pokrikov je čoraz menej a na jeho obranu sa stavajú jeho kamaráti – spoluhráči z mužstva Hbk Hokejmarket Skalica. Práve ich mužstvo sa v sezóne 2016/2017 stalo majstrom SR v hokejbalovej extralige a majstrom skalickej ligy. Martin Daniel je inšpiráciou nielen pre mladých Rómov, ako sa vlastnou snahou a vytrvalosťou stať úspešným. Motivuje ľudí s diabetes k športovaniu a celej spoločnosti na zápasoch ukazuje, že keď má človek sen a hrá so srdcom, nič nie je vopred prehrané a napriek prekážkam je možné hrať so cťou až do poslednej, víťaznej minúty zápasu. Mladým Rómom vysiela signál, že neexistuje šport, ktorý by nebol aj pre nich a že vlastnou snahou a poctivým tréningom si možno splniť sen a zaslúžiť si uznanie a rešpekt.