Branislav Oláh, Detva

Nominácia za 17-ročnú novinársku, spisovateľskú aj blogerskú tvorbu, v ktorej prostredníctvom objektívnych a vyvážených informácií nekompromisne bojuje proti rasizmu, neznášanlivosti a xenofóbii.

Najdlhšie píšuci rómsky novinár na Slovensku Branislav Oláh pôsobí v Detve, v prostredí, ktoré Rómom príliš nepraje. Virtuálny, ale aj reálny hon na Rómov ho zraňuje, no napriek tomu nezanevrel a vytrvalo sa snaží o pozdvihnutie rómskej menšiny. Prihovára sa ľuďom s pokorou a otvoreným srdcom i mysľou. Od roku 2000 pravidelne píše do „Romano nevo lil – Rómsky nový list“, kde sa venuje komentárom, reportážam a rozhovorom so zaujímavými ľuďmi. Prináša rozhovory s Rómami, ktorí žijú v zahraničí, aby priblížil ich život aj v iných krajinách. Prináša rozhovory s úspešnými Rómami zo Slovenska, ktorí svojím príkladom dokážu najlepšie bojovať s predsudkami a stereotypmi.

Spolupracuje s In Minorita o.z. na projekte „Ma bisteren“, ktorý sa venuje mapovaniu a pripomínaniu témy rómskeho holokaustu. V marci 2017 mu vyšla kniha „Zápisky o smrti a živote“, v ktorej beletrizovanou podobou hovorí o rómskom holokauste, ktorý sa dotkol aj jeho rodiny. Od roku 2010 sa venuje blogerskej činnosti, pričom jeho blogy patria medzi najčítanejšie a najkomentovanejšie. V roku 2014 pôsobil ako redaktor v internetovej TV Gypsy Television. Americký fotograf Chad Evans Wyatt si ho vybral do projektu „Roma Uprising“ a spolupracoval aj na kampani bojujúcej proti rasovej nenávisti na internete „Aby Slovensko nezhnedlo“. V roku 2005 bol spolunominovaný na novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti. V roku 2012 a 2015 bol opakovane nominovaný na ocenenie Roma Spirit v kategórii Médiá.