Jarmila Vaňová

Novinárka

Novinárka Jarmila Vaňová pracuje v rómskom národnostnom programe Rómsky magazín So vakeres, vysielanom v RTVS od roku 2006. Od roku 2009 zároveň pracuje aj pre Slovenský rozhlas. Je členkou pracovnej skupiny v European Broadcasting Union (EBU) na podporu a výmenu rómskych programov v rámci verejnoprávnych televízii v Európe. Aktívne sa venuje prekladom do rómskeho jazyka, ktorý aj vyučuje na strednej škole. Je aktivity si všimli umelci i kultúrni pracovníci až v Indii, kde sa na ich pozvanie zúčastnila 6. Medzinárodného festivalu spisovateľov a novinárov – India 2010. Na tento festival sú pravidelne pozývané osobnosti rómskeho národa z rôznych krajín sveta. Aktívne pôsobila v mnohých zaujímavých mediálnych, osvetových, vzdelávacích i ľudskoprávnych projektov zameraných na rómsku komunitu.

Príbehy obetí nám ako redaktorka, ale tiež autorka, sprostredkovala cez televízne vysielanie. Počas svojej dlhoročnej práce v rómskom médiu získala niekoľko ocenení, novinárskych cien, nominácii či ďakovných plakiet. V roku 2012, na prvom svetovom kongrese v Belehrade, získala Cenu Medzinárodnej organizácie ROMANIPEN za prácu v oblasti integrácie Rómov do spoločnosti a šírenie rómskej kultúry v rámci rómskych médií.

V kategórii ČIN ROKA získala ocenenie Gypsy Spirit 2011 v Slovenskej republike. Jarmila Vaňová, ako mediálne známa osobnosť, poskytla svoju tvár, meno či hlas v niekoľkých kampaniach zameraných najmä na ľudské práva a práva žien. V roku 2012 sa stala ustanovujúcou delegátkou a členkou svetovej rómskej organizácie ROMANIPEN, kde následne bola zvolená za komisárku pre gender problematiku. Jarmila Vaňová je matkou 4 detí a všetky jej aktivity sú zamerané na Rómov a rozvoj rómskych médií na Slovensku.